- Čas odchodu : 08:00 – RiverSide Hotel – Demänovska Dolina
- Čas príchodu : 16:00 až 16:30 – RiverSide Hotel – Demänovska Dolina
- Čas trvania : 8 až 8,5 hod
- Náročnosť túry : stredne ťažká
- Celkové prevýšenie : výstup 450 m, zostup 450 m
- Celkový čas túry : 5 az 6 hod
- Základná trasa : Podlesok – Suchá Belá – Kláštorisko – Podlesok
Cena podujatia : 32 EURO/osoba (pri minimálnom počte 6 osôb)
V cene je zahrnutá preprava, sprievodca, občerstvenie a večera.Celodenný výlet do Slovenského Raja
Popis túry
Roklina Suchá Belá je najznámejšou, najkrajšou a zároveň aj najromantickejšou tiesňavou Slovenského Raja. Sprístupnená je sústavou odvážne vedených rebríkov, lávok, mostíkov a stupačiek.Túra sa začína na Podlesku odkiaľ sa presunieme cez kvetinovú lúku na ústie rokliny Suchá Belá k prvým vodopádom tejto rokliny s názvom Misove Vodopady. Toto miesto je aj začiatkom náročného výstupu roklinou. Výstup roklinou pokračuje pomocou spomínaných rebríkov a stúpačiek cez najužšie miesto tejto rokliny a to pod Okienkový Vodopád. Po prelezení skalným oknom sa dostaneme ku Korýtkovému vodopádu ktorý je známy tým že jeho stupňe su oddelené mohutným eróznym hrncom v ktorom sa voda búrlivo víri. Nasledujú posledné rebríky a stúpačky ktorým sa dostaneme k upravenému prameňu vody rokliny Suchá Belá.
Po krátkom osviežení pramenitou vodou pokračujeme k asfaltovej ceste kde sa dostaneme k turistickému prístrešku s lavičkami na najvyššom bode našej túry Sucha Belá - Vrch (959 m/m). Po odpočinku a občerstvení sa pod prístreškom nasleduje náš zostup späť na Podlesok, ktorý je zväčša po spevnenej lesnej ceste s množstvom zaujímavých výhľadov na Vysoké a Belanské Tatry a krajinu Spiša. Naša cesta nadol nás dovedie na miesto zvané Kláštorisko ktoré je zaujímavé predovšetkým ruinami bývalého Kartuziánskeho kláštora a miestnymi slnečnými hodinami. Záver našej túry povedie miernym zostupom z Kláštoriska späť na Podlesok.
Odporúčania
Najvhodnejšia obuv su gumáky alebo aspoň vyvýšená turistická obuv vzhľadom na možnosť zvýšenej hladiny vody pri prechádzaní rokliny. Výstup sa dá zvládnuť aj v teniskách ale nieje to najvhodnejšia obuv do tohto terénu.- Čas odchodu : 17:00 – RiverSide Hotel – Demänovska Dolina
- Čas príchodu : 20:00 – RiverSide Hotel – Demänovska Dolina
- Celkový čas : cca 3 hod
Cena podujatia : 19 EURO/osoba (pri minimálnom počte 6 osôb)
V cene je zahrnutá preprava, sprievodca a uvítací nápoj „Frndžalica“.Prechádzka okolo Štrbského Plesa – Vysoké Tatry
Popis výletu
Výlet začína pred Hotelom Riverside, odkiaľ sa presunieme k vysokohorskému jazeru Štrbské pleso. Je to morénové jazero, ktoré vytvoril ustupujúci ľadovec. Vo večerných hodinách je pleso krásne osvetlené, vytvárajúc tak pestrú paletu nezabudnuteľných zážitkov.Súčasťou večernej prechádzky je aj návšteva malebnej Koliby kde si môžete vybrať z množstva Slovenských špecialít (bryndzové halušky, pirohy, ...) a ochutnať pravú Slovenskú ,,FRNDŽALICU´´ (horiaci nápoj).
Zaujímavosti
Názov plesa je odvodený od podtatrasnekj obce Štrba. Štrbské pleso je najkrajším a druhým najväčším prírodným jazerom na slovenskej starne Vysokých Tatier s nadmorskou výškou 1346 m.n.m.. Zaberá plochu 19,76 ha, miestami má hĺbku až 26 metrov a v priemere je zamrznuté počas 155 dní z roku. Štrbské pleso bolo v minulosti oveľa menšie a jeho hladina bola nižšia asi o šesť metrov oproti súčasnosti. Kedže nemá viditeľné pritoky ani odtoky predpokladá sa že k nárastu hladiny došlo pravdepodobne po roku 1642, kedy malo oblasť Vysokých Tatier zasiahnuť silné zemetrasenie čo pravdepodobne spôsobilo upchatie priesakov a počas niekoľkých rokov, maximálne desaťročí, stúpla hladina jazera a pleso dostalo súčasnú podobu.Pozoruhodnosťou Štrbského plesa je aj to, že leží takmer na rozvodnici Baltického a Čierneho mora. Odborníci predpokladajú, že voda z jazera odteká prietokmi do oboch morí. Pleso sa od konca 19. storočia umelo zarybňovalo a v zime pre chladiarenské ciele na ňom lámali ľad, ktorý bol mimoriadne čistý, preto bol oň veľký záujem, dovážal sa až do Budapešti, Berlína a Viedne.
Ďalšou zaújmavosťou Štrbského plesa je jedinečný endemický výskyt ryby Sih Maréna. Ide pravdepodobne o posledné miesto na svete, kde sa táto ryba nachádza vo svojej geneticky čistej forme.
- Čas odchodu : 08:00 – RiverSide Hotel – Demänovska Dolina
- Čas príchodu : 14:00 – RiverSide Hotel – Demänovska Dolina
- Čas trvania : 6 hod
- Trasa : Riverside - Červený kláštor – Lesnica - Riverside
Cena podujatia :
39 EUR/osoba (pri 3-5 osobách)34 EUR/osoba (pri 6-8 osobách)
V cene je zahrnutá preprava, doprovod, splav na drevených pltiach a občerstvenie (v hodnote 3 EUR/ osoba).
Splav rieky DUNAJEC
Popis výletu
Od Hotela sa presunieme do malebnej lokality Červený Kláštor, kde sa nachádza nástupná stanica pre plavbu na tradičných drevených pltiach. O bezpečnosť, vzrušenie a informácie sa budú počas plavby starať ,,pltiari´´ oblečený v tradičných krojoch z danej lokality. Plavba bude prebiehať cca. 1,5 hodiny kde na konci cesty na Vás bude čakať pokojné miesto na odpočinok a občerstvenie s rôznymi športovými aktivitami (bedminton, futbal, iné loptové hry). Výlet zavŕšime bezpečným návratom do Hotela.Zaujímavosti prostredia
- Je to samotný splav po hraničnej rieke Dunajec na tradičných drevených pltiach cez prírodný kaňon, ktorý je najväčší v strednej Európe celoeurópskeho významu a jeho tradícia sa datuje od roku 1832.
- Od roku 1920 tvorí hraničnú čiaru slovensko-poľských hraníc od Lysej nad Dunajcom po Lesnícky potok v dĺžke 17 km. Dunajec je typickou horskou riekou s premenlivým vodným stavom avšak patrí medzi najčistejšie rieky strednej Európy.
- Nachádza sa v Pieninskom národnom parku (PIENAP) ktorý je najmenší Slovenský národný park.
- Dominantou tochto prostredia je panoráma Troch korún s najvyšším vrchom Okrunglica (982 m.n.m).
- Najužšie miesto Dunajca sa nazýva Jánošikov (Zbojnický) skok so šírkou len 10 m a hĺbkou 12 m.
- Čas odchodu : 10:00 – RiverSide Hotel – Demänovska Dolina
- Čas príchodu : 15:00 – RiverSide Hotel – Demänovska Dolina
- Čas trvania : cca. 5 hod
- Trasa : Kvačany (parkovisko) – Mlyny Oblazy – Kvačany (parkovisko)
Cena podujatia :
19 EUR/osoba (pri 3-5 osobách)14 EUR/osoba (pri 6-8 osobách)
V cene je zahrnutá preprava, doprovod a občerstvenie (v hodnote 3 EUR/ osoba).
Spoznajte Krásy Kvačianskej Doliny
Popis výletu
Táto nádherná dolina dostala prívlastok "Najkrajšia Dolina Slovenska". Jednou z mnohých výnimočných úkazov sa tu nachádza Janošíková Hlava ktorá počas upršaných dní "plače". Na mieste zvanom Kobyliny je výhľad do kaňona Kvačianky, ktorá je pre odvážlivcov, nakoľko nie je zabezpečená. Prvá zabezpečená vyhliadka bola dokončenáv roku 2013 na Malom Roháči odkiaľ vidieť hornú časť doliny i veľkú skalnú ihlu. Na vrchole doliny sa v rozprávkovom prostredí objavia staré mlyny s neďalekým Ráztockým vodopádom, kde si môzme odpočinúť a vychutnať si pôžitok s prostredia.Odporúčania
- Táto túra je vhodná pre každú vekovú kategóriu, je nenáročná a však pre jej ojedinelé prírodné krásy, členitosť a rozmanitosť prírodnej scenérie si zasluži vašu návštevu.
- Aj keď túto prechádzku zvládne každý, odporúčame mať aspoň pevnú obuv a oblečenie do dažda so sebou v prípade že si to situácia vyžiada.
- Čas odchodu : 07:30 – RiverSide Hotel – Demänovska Dolina
- Čas príchodu : 19:00 – RiverSide Hotel – Demänovska Dolina
- Čas trvania : cca. 11.5 hod
- Trasa : Spišský Hrad – Dreveník – Spišská Kapitula - Levoča
Cena podujatia :
34 EUR/osoba (pri 3-5 osobách)29 EUR/osoba (pri 6-8 osobách)
V cene je zahrnutá preprava, doprovod a občerstvenie (v hodnote 5 EUR/ osoba).
Z Riverside za dedičstvom UNESCO
Zaujímavosti
V roku 1993 bol Spišský hrad a pamiatky okolia zaradené na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Do tohto súboru pamiatok patrí okrem Spišského hradu aj Kostol Ducha Svätého v Žehre, Spišská Kapitula so Spišským Podhradím a chránené travertínové územia Dreveník a Sivá Brada. V roku 2009 bol tento zápis rozšírený o Levoču a dielo stredovekého rezbára Majstra Pavla. Oficiálny názov celej lokality teraz znie Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.Popis výletu
- Na začiatok našej tajuplnej cesty zavítame na jeden z najväčší hradov nachádzajúcich sa na Slovensku, ktorý stojí na travertínovom kopci v katastrálnom území obce Žehra v miestnej časti Hodkovce. Jeho rozloha sa budovala od 12 storočia spojením horného a dolného hradu rôznymi hradbami až na dnešnú podobu o rozlohe 4 hektárov. Spišský Hrad sa vďaka svojím umiestnením v krajine na rozhraní regiónov Spiša a Šariša stal jej neoddeliteľnou súčasťou a malebnou majestátnosčou dotvára jej kolorit.
- Po prehliadke Spišského hradu sa presunieme o kúsok ďalej na lákavú menšiu prechádzku po hrebeni travertínového masívu Dreveník, ktorý okrem iných zaujímavosti má jednu zvláštnosť a to že sa tu nachádza roklina "Peklo" a skalné mesto "Kamenný Raj". Dreveník je najstarším útvarom svojho typu v okolí Spišského Podhradia a najväčšie travertínové územie na Slovensku s ojedinelou flórou a faunou.
- Z tejto malebnej oblasti sa následne presunieme trochu na sever do východnej časti obce Spišské Podhradie kde sa nachádza historická katedrála sv. Martina domácky nazývaná aj ako "Spišská Kapitula" ktorá je v súčasnosti sídlom spišského biskupa a centrom spišskej diecézy, ktorá zahŕňa takmer celé historické územie Spiša, Liptova a Oravy. Často je označovaná aj ako malý slovenský Vatikán.
- Našou poslednou zástavkou bude historické centrum mesta Levoča. Levoča so svojimi hradbami a urbanistkou si zachovala charakter stredovekého mesta. Je mestskou pamiatkovou rezerváciou a vďaka množstvu pamiatok a umeleckých skvostov patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku. Najvýznamnejšou a jedinečnou pamiatkou je Chrám svätého Jakuba so svojimi 11 gotickými a renesančnými krídlovými oltármi, vrátane najvyššieho dreveného gotického oltára na svete (18,6 m), ktorý je nezabudnuteľným dielom rezbára Majstra Pavla. Mesto má obrovské stredoveké námestie obklopené renesančnými domami, známu renesančnú radnicu s klietkou hanby, ako aj ďalšie dva vzácne barokové kostoly s nádherným interiérom, klasicistické budovy župného domu a evanjelického kostola. Historické centrum obklopuje mohutný hradobný systém s dĺžkou 2,5 km.